شرکت آذر ستاویز

فعالیتها و توانمندیها :

الف – بازرسی و نمونه برداری کالا در زمینه های :

   مواد غذایی

   قطعات خودرو

   مصالح ساختمانی

تولید داخل ، صادراتی و وارداتی

نمونه برداری کالا:

با توجه به اجرائی شدن سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در راستای کاهش تصدی گری دولت و همچنین آمادگی سازمان استاندارد برای واگذاری امر نمونه برداری از مراکز تولید، تمرکز و فروش کالا به شرکتهای بازرسی، شرکت آذرستاویز با جذب کارشناسان مجرب و آموزش دیده که آشنایی کامل با روش نمونه برداری کالا را دارند، توان مندی لازم را در این مورد کسب نموده و آمادگی خود را برای عقد قرارداد با کلیه ی ادارات کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان ها اعلام می دارد.

بازرسی کالا:

شرکت آذرستاویز با داشتن گواهینامه ی بازرسی کالا های صادراتی، وادراتی در زمینه های مواد غذایی، قطعات خودرو و مصالح ساختمانی در سطح ملی از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، با بهره گیری از نیروی انسانی با تجربه فعالیت خویش را برای بازرسی حین تولید، بازرسی پیش از حمل و صدور گواهینامه های COI و COC آغاز نموده است، لذا واحد بازرسی کالای شرکت امادگی خود را برای همکاری با تولید کنندگان و بازرگانانی که در زمینه های فوق فعالیت می نمایند اعلام می نماید.

ب – تائید نوع وسائط نقلیه موتوری :

هدف از تائید نوع عبارت است از تعیین رویه تائید نوع وسایل نقلیه، قطعات و مجموعه های فنی مجزا که در تطابق با الزامات فنی مربوط به هریک از استانداردهای جداگانه و همچنین فهرست کامل سیستمها، قطعات و مجموعه های فنی مجزا تحت پوشش این استاندارها می باشد.البته از نتایج تایید نوع خودرو میتوان به حصول اطمینان از رعایت ویژگیهای ایمنی، زیست محیطی و عملکردی در طراحی و ساخت آن اشاره کرد. تایید نوع با انجام آزمونها، بررسی و تحلیل مدارک و گزارشات آزمونها و همچنین بازرسیهای ادواری از فرایندهای خط تولید صورت می گیرد.

دامنه تائید نوع برای هر وسیله نقلیه موتوری و تریلر میباشد  که به منظور استفاده در جاده در نظر گرفته شود، بصورت کامل یا غیر کامل بوده ، حداقل چهار چرخ و حداکثر سرعت طراحی بیش از ۲۵ کیلومتر بر ساعت دارد.

نهایتا میتوان گفت که تائید نوع رویه ای است که بر اساس آن مرجع تائید گواهی می دهد نوعی از وسیله نقلیه، سیستم، قطعه یا مجموعه فنی مجزا الزامات فنی مربوطه این استاندارد یا استانداردهای جداگانه را برآورده سازد.

   

تطابق تولید – COP:

 هدف از اجرای COP تطابق تولید وسائط  نقلیه تولید داخل به منظور اخذ گواهینامه تائید نوع بر اساس استاندارد ملی ۶۹۲۴ از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران میباشد.

تطابق تولید (COP) برای کلیه وسائط نقلیه کامل و غیر کامل گروه های M,N,O (تعریف شده در استاندارد ملی ۶۹۲۴)  در داخل کشور تولید میشوند ، کاربرد دارد.

تطابق تولید عبارت است از قابلیت تولید مداوم محصولات مطابق مشخصات ، ویژگیهای ایمنی و عملکردی و الزامات علامت گذاری شده در تائید نوع میباشد.

شرکت بازرسی

شرکت تولید کننده

تهیه و اجرای روش تطابق تولید

کنترل تطابق تولید

سازمان استاندارد از طریق شرکت بازرسی از برآورده شدن دو پارامتر زیر اطمینان حاصل میکند :

۱- اطمینان از برقراری سیستم اعمال کنترلهای لازم وکافی به منظور تضمین تطابق کلیه محصولات با نوع تائید شده که باید پیش از صدور تائیدیه محرز گردد.

۲- تداوم مستمر کنترلها و اطمینان از اثر بخشی سیستمهای کیفیت در طول مدت اعتبار تائیدیه

مراحل صدور تائید نوع:

ü     بررسی مدارک و گزارش آزمونهای تائید نوع

ü     ارزیابی اولیه واحد تولید کننده و محصول

ü     صدور گزارش بازرسی، تائید تطابق تولید

ü     صدور گواهی تائید نوع

ü     بازرسی ادواری

خودرو – کاربری (اتاق بار) خودرو های نا کامل

واژه کاربری در صنعت خودرو سازی مربوط به نوع استفاده از کامیون یا کشنده مربوطه می باشد، با این تعریف هرنوع تجهیزات که در عقب – پشت – انواع کامیونها نصب می گردد ، یک نوع کاربری محسوب می گردد.

با توجه به تولید خودروهای استاندارد در شرکت مادر و عدم امکان پرداختن به تولیدات با کاربری های مختلف بعلت ایجاد تشتت و پراکندگی در خط تولید سری از یک طرف و نیاز مشتری به تغییر کاربری خودروهائی که توان انجام کارهای مختلف را داشته باشد از طرف دیگر و همچنین الزامات قانونی که سازمانهائی مانند وزارت صنایع و معادن ، راهنمائی و رانندگی و … دارند ، این نیاز را در جامعه ایجاد میکند که بایستی با استفاده از مراجع قانونی مانند موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و بازوهای اجرائی آنها یعنی شرکتهای بازرسی فنی تائید صلاحیت شده موسسه بتوان بستری مناسب برای کاربری سازان و استفاده کنندگان از کاربری ها مهیا کرد.

مطابق استاندارد ملی به شماره  ملی ISIRI 11889  خودرو ها از لحاظ نوع کاربری که بر روی آنها نصب می گردد به ۴ گروه اصلی تقسیم بندی می گردند:
• کامیونهای با طول شاسی کوتاه
•کامیونهای با طول شاسی بلند
•کامیونهای کشنده
•کامیونهای مخصوص حمل مواد سوختی

دردنیای امروز با توجه به پیشرفت سریع فناوری ساخت و تجهیز انواع تجهیزات پشت کامیونی نمی توان حدی برای تعداد کاربری های موجود قائل گردید چرا که هر روزه شاهد طراحی و ساخت انواع تجهیزات جدید و مدرن نصب شده بر روی انواع کامیونها می باشیم، لکن آنچه در طراحی، تولید، نصب و گارانتی هر نوع کاربری حائز اهمیت می باشد رعایت اصول فنی مورد نظر خودرو ساز، حفظ محدودیتهای استانداردهای تبیین شده در حوزه مربوطه و رعایت الزامات قوانین حمل و نقل جاده ای می باشد.
شرکت آذر ستاویز با هدف برآورده کردن خواسته ها و نیازهای کاربری سازان در سطح کشور، یکسان سازی استانداردها و بهره وری از آنها فعالیت خود را در زمینه تائید نوع کاربری ها آغاز نموده است.

ج – بازرسی فنی جرثقیل

با توجه به نقش تجهیزات جابجایی به ویژه جرثقیل ها و همچنین به علت

ü     ارتباط مستقیم ان ها با سلامت و ایمنی انسانها

ü     تاثیر بر سلامت و عملکرد سایر تجهیزات

ü     تسهیل کار نیروی انسانی

ü     قابل ملاحظه بودن هزینه تعمیر و نگهداری

ü     ارتباط مستقیم با پیشرفت فیزیکی پروژه ها

نیاز به انواع بازرسی های فنی تبدیل به یکی از الزامات شده است و دز این بین ترویج فرهنگ بازرسی انواع جرثقیل با تسلط بر استانداردها و مراجع مربوطه، کسب علم و مهارت بازرسی و همکاری نهادهای دولتی و خصوصی را امری ضروری می نماید.

   د-بازرسی فنی آسانسور:

سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به عنوان تنها متوالی استاندارد سازی، اجراء و نظارت بر حسن اجرای آن در زمینه آسانسور در سطح کشور می باشد.

این سازمان وظیفه خود را به شرکتهای تایید صلاحیت شده در سطح کشور واگذار نموده است که شرکت مهندسی و بازرسی فنی آذرستاویز یکی از معدود شرکتها در شمال غرب کشور می باشد که با پشتوانه نیرو های متخصص، آموزش دیده و با تجربه عهده دار این مسئولیت می باشد.

 ر – بازرسی فنی جوش و تست های غیر مخرب:

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آذرستاویز با تکیه بر تجارب مدیران و کارشناسان متخصص و با بهره گیری از تجهیزات تست و بازرسی جوش  و تستهای غیر مخرب آماده ارائه ی خدمات به شرح ذیل می باشد:

    بازرسی چشمی (VT)

     بازرسی به روش الترا سونیک (UT)

     تفسیر فیلم (RTI)

    بازرسی به روش مایعات نافذ (PT)

    بازرسی به روش ذرات مغناطیسی (MT)

   ز – تدوین استاندارد:

شرکت آذر ستاویز در زمینه تدوین استانداردهای مختلف و در زمینه های گوناگون مانند:

۱-    مهندسی برق و الکترونیک

۲-    مهندسی ساختمان و مصالح و فرآورده های ساختمانی

۳-    صنایع شیمیایی و پلیمر

۴-    مواد معدنی

۵-    خودرو و نیرو محرکه

۶-     مدیریت کیفیت

۷-    مکانیک و فلز شناسی

فعالیت دارد. این شرکت با توجه به پتانسیل مناسب پرسنلی و تائیدیه های لازم در زمینه های مختلف و با داشتن ۲۵ دبیر در ۷ شاخه اصلی و صنعتی، آماده همه گونه همکاری در زمینه تدوین استاندارد می باشد.

 

ه – مشاوره پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت کیفیت:

شرکت مهندسی و بازرسی فنی آذر ستاویز با چشم اندازی روشن در زمینه تحقیق، آموزش و پیاده سازی سیستم های مدیریت کیفیت شروع به فعالیت نموده و با توجه به اصل و اساس شرکت آذرستاویز (مشتری مداری) و با تکیه بر تجربیات خود آماده همکاری و خدمت رسانی به جامعه مدیریت کشور می باشد.

ü     خدمات مشاوره برای برقراری ، استقرار و ممیزی سیستم های مدیریت کیفیت شامل موارد زیر است :

سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2008

سیستم سنجش رضایتمندی / مدیریت شکایت مشتریان ISO 10002

سیستم مدیریت موثر آموزش ISO 10015

سیستم مدیریت کیفیت در صنایع خودرو سازی ISO TS/ 16949:2009

سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ISO 22000,HACCP

سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001:2004

سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی OHSAS 18001

سیستم یکپارچه مدیریت IMS

سیستم مدیریت ایمنی،‌ بهداشت شغلی و محیط زیست HSE-MS

سیستم مدیریت کیفیت در صنایع گاز،‌ نفت و پتروشیمی ISO TS/29000

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ISO 27000

سیستم مدیریت کیفیت برای شرکت های بازرسی ISO 17020

سیستم تایید صلاحیت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون ISO 17025

ü     نگهداری و بروز رسانی سیستم های مدیریت کیفیت

ü     استقرار و پیاده سازی تکنیک های کیفیت  (SPC، ۵S، FMEA، …)

ü     استقرارتعالی سازمان وجایزه ملی کیفیت وبهره وری بر اساس مدل EFQM